A może trochę muzyki?

Na najbliższą sobotę przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Czym jest kalimba i jak wykonać ją samodzielnie w FabLabie?

 

Kalimba - zrób to sam!

Kalimba - zrób to sam!

Kalimba - znacie taki instrument?

Kalimba to instrument, w którym dźwięk powstaje poprzez uderzanie w blaszki o różnych długościach. Może być nastrojony według stroju klasycznego, ale występują również kalimby zestrojone w skali pentatonicznej, czyli złożonej z pięciu dźwięków - w tym wypadku pięciu blaszek. W kalimbie mogą być one ułożone w jednym, dwóch lub nawet trzech rzędach. Im dłuższa blaszka, tym niższy dźwięk się wydobywa i odwrotnie - im krótsza, tym wyższy dźwięk. Kalimba jako instrument może przybierać różny wygląd, w zależności od ułożenia blaszek i sposobu strojenia. Bardzo ważnym elementem budowy tego instrumentu jest pudło rezonansowe, którym może być drewniany kawałek deski.

Jak zbudować kalimbę?

Przy użyciu kilku elementów oraz narzędzi dostępnych w pracowni FabLab powered by Orange nie będzie ona dla nas większym wyzwaniem. Fragment deski, będący wcześniej wspomnianym pudłem rezonansowym nawiercamy w odpowiednich miejscach. Długą blaszkę ucinamy na odpowiednią długość w taki sposób, aby otrzymać określoną częstotliwość dźwięków w instrumencie. Tak przycięte blaszki umieszczamy w naszym pudle rezonansowym. Nowoczesności instrumentowi nadaje zastosowany przetwornik piezoelektryczny, dzięki któremu kalimbę możemy podpiąć bezpośrednio do wzmacniacza.

Dla kogo?

Kalimba jest małym, kompaktowym instrumentem prostym w użytkowaniu. Nadaje się ona do nauki podstaw muzyki dla dziecka czy początkującego muzyka. Wszystkich ciekawych szczegółowego procesu budowy tego instrumentu zapraszamy na dalszą część tekstu, która pojawi się już niebawem w aktualnościach. A może sami chcielibyście spróbować swoich sił i samodzielnie złożyć swoją kalimbę? Zapraszamy!

 

 

Wróć