Maker Woman w pracowni sitodruku

Za nami kolejny etap projektu Maker Woman – warsztaty w pracowni sitodruku.

Każda z uczestniczek projektu Maker Woman mogła wykonać projekt totemu inspirowanego tradycyjną kulturą rdzennych plemion wielu krajów. W czasie krótkich zajęć przedstawiliśmy zasady obsługi sita drukarskiego i jego możliwości.

Ta wywodząca się ze starożytnej Japonii metoda druku umożliwia nanoszenie wzorów z szablonu na liczne materiały (papier, tkaniny, metal, drewno czy tworzywa sztuczne) oraz kształty (powierzchnie płaskie oraz tzw. kształtki, czyli uformowane cylindryczne przedmioty, jak butelki czy niektóre rodzaje płyt, a nawet układy scalone w mikroelektronice). Była szczególnie popularna w XX wieku, a jednym ze słynniejszych twórców pracujących w tej technologii był Andy Warhol.

Metoda druku jest dość prosta. Na początku przygotowujemy sito, czyli bardzo drobną siatkę, na której wzór to otwarte lub zamknięte oczka siatki. Wzór uzyskuje się przez skorzystanie z emulsji światłoczułej i metodę naświetlania. Na tak przygotowaną siatkę nanosimy farbę i, rozprowadzając ją przy pomocy rakli (specjalnej szpachli), przeciskamy barwnik na podłoże, tworząc na nim trwały wzór.

                      maker-woman-sitodruk-fablab

Warsztaty były możliwe do zrealizowania dzięki najnowszym zmianom w FabLabie - utworzeniu pracowni sitodruku.

 

maker-woman-sitodruk-fablab maker-woman-sitodruk-fablab maker-woman-sitodruk-fablab maker-woman-sitodruk-fablab

Wróć