MakerThon – pierwsze doświadczenia

Za nami pierwszy weekendowy maraton projektowy, który odbył się 19-21 października w naszym fablabie. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange i Polską Akcją Humanitarną.

Za nami pierwszy weekendowy maraton projektowy, który odbył się 19-21 października w naszym fablabie. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange i Polską Akcją Humanitarną.

Celem spotkania było stworzenie wynalazku, który pomógłby PAH w działaniach edukacyjnych, np. w przybliżaniu problemów, które z naszej perspektywy wydają się odległe i abstrakcyjne.

Fundacja walczy ze stereotypami dotyczącymi działalności charytatywnej oraz zabiega o większe zaangażowania ludzi na rzecz innych.

W weekendowym MakerThonie wzięło udział 18 kreatywnych ludzi z całej Polski, o różnorodnych zainteresowaniach i umiejętnościach: projektantów, mejkerów, umysłów ścisłych i humanistów. Uczestnicy aż do momentu rozpoczęcia maratonu nie wiedzieli jaki będzie problem projektowy, z którym będą musieli się zmierzyć.

Ogłoszone przez PAH wyzwanie dotyczyło tego, jak przybliżyć polskim odbiorcom globalne problemy, by nie pogłębiać stereotypów.

Uczestnicy podzieleni na pięć zespołów tworzyli prototypy wynalazków. Pomocne były w tym warsztaty z modelowania 3D, podstaw elektroniki, szycia i stolarki oraz wskazówki techniczne mentorów z fablabu. Wynikiem ich prac były pomoce dydaktyczne, np. gry planszowe, które przybliżają działalność PAH.

Grupa z najbardziej adekwatnym pomysłem, została nagrodzona miesięcznym, darmowym abonamentem w pracowni FabLab oraz możliwością dokończenia prac nad swoim projektem.

Zwyciężyła interaktywna mapa poznawcza Afryki. Uczestnicy do stworzenia jej wykorzystali ploter laserowy, drukarki 3d, użyli różnorodnych materiałów, przygotowali kody QR i treści, dostępne online. Projekt został doceniony za wysoką wartość merytoryczny. Daje duże pole do rozwoju i możliwości do wykorzystania w działaniach edukacyjnych PAH. Część zwycięskiej drużyny rozpoczęła już swój miesiąc abonamentowy w FabLabie, aby dokończyć swój projekt i dalej współpracować z PAH, która pomoże im rozwinąć pomysł.

Kreatywny maraton odpowiadający na rzeczywiste problemy okazał się strzałem w dziesiątkę, obudził w uczestnikach chęć do dyskusji i przybliżył im realia działalności organizacji humanitarnej.

Nie możemy się doczekać kolejnych edycji!

Agata Skłodowska

Wróć