Zgłoś szkołę do projektu Start-up dla młodych

Zapraszamy szkoły średnie do udziału w nowym projekcie. Chcemy, by inspirował do kreatywnego działania i przekucia nawet najbardziej odlotowych pomysłów w rzeczywiste produkty. Zgłoszenia przyjmujemy do 13 października.

 

Star-up dla młodych

O co chodzi?

Dzięki cyfrowym technologiom dostępnym w naszych pracowniach oraz tradycyjnym technikom rzemieślniczym każdy, kto tylko chce może stworzyć najróżniejsze przedmioty. Jakie? Zobaczcie np. stronę projektu  Maker Woman, gdzie powstały niezwykłe prototypy. Wystarczy pomyśleć i samemu poszukać rozwiązania różnych problemów codzienności. Do takiej drogi chcemy zachęcić uczniów szkół średnich, w przyjaznej atmosferze pokazując im możliwości FabLabu i pomagając im w zdobyciu praktycznych umiejętności.

Uczestnicy przejdą z nami skróconą drogę wytwórców, mejkerów: zaczniemy od myślenia nad własnym produktem, prototypowania go, rozpoznania problemu. Dobierzemy odpowiednie narzędzia, a następnie nauczymy się ich używać i przygotujemy finalny prototyp.

Chcemy, by każdy kto nas odwiedzi mógł zastanowić się, czy widzi się w przyszłości w pracy podobnej do naszej: projektowaniu, prototypowaniu, modelowaniu, wytwarzaniu przedmiotów itp. Skupiamy się na praktycznym aspekcie: uczymy obsługi zaawansowanego oprogramowania oraz skomplikowanych maszyn. Doświadczenia zdobyte w FabLabie mogą zaowocować powstaniem startupu i przekuciem idei wytwórczości w rozwiązanie biznesowe.

Co się będzie działo na zajęciach?

Pierwszy etap to zapoznawcze zajęcia w naszych pracowniach. Rozpoczną się od poznania ich możliwości: druku 3d czy maszyn CNC. Będzie też czas na konsultację swoich pomysłów z trenerami - specjalistami z branży cyfrowej fabrykacji. Taka propozycja jest skierowana w sumie do 140 osób.

Kolejny krok to propozycja dla wybranych 20 osób, które na dłużej zostaną w FabLabie i będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach. Następnie pod okiem mentorów przygotują swoje pierwsze wynalazki. Uczniowie zaczną z projektowaniem CAD 2d i 3d, obsługą plotera laserowego, drukarek 3d, elektronarzędzi. Poznają też podstawy programowania i elektroniki.

Zwieńczeniem projektu będzie wykonanie w grupach czterech gotowych prototypów produktów. Wybierzemy je wspólnie w trakcie trwania projektu.

Projekt jest prowadzony dzięki współpracy urzędu miasta st. Warszawy ze stowarzyszeniem Robisz.to, przy wsparciu Fundacji Orange.

Jak zgłosić uczniów do pierwszego etapu?

Nauczyciele mogą zgłaszać grupy uczniów przez formularz: https://bit.ly/2mSDz5r do  13 października. Formularz jest prosty i nie wymaga załączania dokumentów.

Kto może wziąć udział w projekcie?

W pierwszym etapie udział może wziąć każda grupa ze szkoły średniej. Sugerujemy jednak, aby zachęcać do udziału uczniów zainteresowanych nowymi technologiami i majsterkowaniem, czyli takich, którzy będą chcieli wziąć udział również w drugim etapie projektu. 

Regulamin projektu oraz więcej informacji na temat planowanych warsztatów są dostępne na stronie https://robisz.to/nasze-projekty/start-up-dla-mlodych//nasze-projekty/start-up-dla-mlodych/

 

Wróć